„Valamennyi újdivatú tánc alkateleme kihámozható a futballból. Cserlszton, tangó, boleró, még a ballet is” szögezte le 1937-ben a Színházi Élet szerzője.
„Aki figyelmesen megnézi a futballisták mozdulatait, az meglepődve tapasztalhatja, hogy nemcsak a tánc ritmusa, hanem a tánc legjellegzetesebb vonalai is felfedezhetők a futballjáték során” írja a cikk, amely három oldalon keresztül fotókkal illusztrálva mutatja be, vajon melyik tánclépés melyik focicselnek feleltethető meg.
Hamar kiderül, hogy honnan jött a furcsa képzettársítás ötlete: a harmincas évek egyik népszerű focistája szabadidejében ugyanis szívesen táncolt, ráadásul a Tänczer Mihály néven született focista beceneve is az volt: Táncos.
„Szorgalmasan táncol a parketten is olyankor, amikor a szigorú tréner engedélyt ad rá. Az Ausztria ellen aratott világraszóló diadal után például kivilágos radatig táncolt. Épp olyan fürgén és tehetségesen, mint ahogy a félelmetes bécsi hátvédet, Sesztát körültáncolta” írja a cikk.
Persze a tánc meg a foci nem teljesen ugyanaz, ezt a cikkíró is elismeri, mert „amíg a táncnál a partnerek egymás megértésére törekednek, addig a futballista féltékenyen vigyáz arra, hogy partnere, akivel a futballjáték során szembe kerül, valahogy ki ne találja a tervbevett mozdulatot.”
Mindenesetre ez elég volt a lapnak, hogy csináljon egy fotósorozatot Táncos Misiről és arról, ahogyan épp Vágó Märy színésznővel táncol.
A korabeli kritikák szerint Vágó Märy szerint nem csak a színészi tehetségével, hanem a tánctudásával is lenyűgözte a közönséget. Latabár Kálmánnal és Feleky Kamillal is játszott, illetve táncolt, közös fotókon szerepelt velük magazinokban. A pécsi, majd a szegedi színházban játszott, néha vendégjátékra Budapestre is elutazott.
Karrierje hat évig tartott, ám a Pécsi Napló 1939 április 9-i száma szerint „ezen aránylag rövid idő alatt Vágó Märy elért úgyszólván mindent, amit, mint színésznő elérhetett és sikerei csúcspontján búcsút mondott a színpadnak, sikernek, tapsnak és visszavonult a polgárasszonyok sorába. Férjhez ment…” Vágó Mary egyébként 1938-ban Littke József pezsgőgyároshoz ment hozzá, és a Naplónak adott nyilatkozata szerint megtalálta a boldogságot, és nem bánta, hogy feladta a színésznők életét.
Táncos Misi tíz évig (1929-1939) játszott a Ferencvárosban. A népszerűsége nem volt mindig töretlen, 1933 nyarán a Sporthirlap arról írt, miért nem játszik olyan jól a Táncos, mint régen? A cikkíró arra a következtetésre jutott, hogy a pénz az oka – egészen pontosan az, hogy nincs rá szüksége. Táncos apja gazdag hentes, külföldre is szállít, és van hova hazamennie, ha nem újítják meg a profi szerződését. Ám úgy tűnik, Táncos végül összeszedte magát, mert még hat évig játszott a Ferencvárosban.
Kőmíves Anita, újságíró